آخرین خبرها
خانه / گزارش / سیل‌ توسعه آبخیزداری را برد
سیل‌ توسعه آبخیزداری را برد

سیل‌ توسعه آبخیزداری را برد

آبخیزداری در لایحه هفتم توسعه حذف شده است

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه در لایحه هفتم توسعه هیچ اشاره‌ای به آبخیزداری نشده است، گفت: این بی‌توجهی پیامدهای ناگواری را برای کشور به همراه خواهد داشت، زیرا آبخیزداری زیر بنای امنیت غذایی، توسعه و اقتصاد کشور است.

‌‌هوشنگ جزی درباره اینکه جدی‌ترین چالشی که آبخیزداری با آن مواجه شده چیست؟ گفت: اولین چالشی که در این خصوص باید برطرف شود، این است که در لایحه برنامه هفتم توسعه هیچ توجهی به آبخیزداری نشده‌ و این در حالی است که آبخیزداری زیربنای توسعه، امنیت غذایی و اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه دولت مکلف به انجام  ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری شده بود. افزود‌: اما در برنامه‌ هفتم توسعه هیچ تکلیفی برای آبخیزداری در نظر گرفته نشده. این درحالی است که در سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به بحث آبخیزداری و آبخوان‌داری در برنامه هفتم توسعه تاکید شده بود.

جزی در پاسخ به این پرسش که چقدر از اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه آبخیزداری محقق شده است؟ نیز عنوان کرد: در سال۹۷ تا ۹۹‌ از صندوق توسعه ملی به آبخیزداری کمک شد در نتیجه حدود ۶۰ درصد از اهدف برنامه ششم توسعه محقق شد. اما با توجه به اینکه در‌ لایحه هفتم توسعه هیچ اشاره ای به آبخیزداری نشده مشخص نیست، چگونه قرار است به این مهم اعتبار اختصاص یابد؟

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه در لایحه برنامه هفتم توسعه هیچ نامی از منابع طبیعی و محیط زیست هم نیست، عنوان کرد: اثر بخشی عملیات‌های آبخیزداری در کشور کاملا مشهود است. به همین دلیل بسیاری از استانداران، فرمانداران و نمایندگان مجلس از منابع طبیعی می‌خواهند در مناطق تحت مدیریت‌ آنها عملیات آبخیزداری انجام شود.‌

وی با اشاره به اینکه ‌ ۱۳۶ میلیون هکتار از اراضی کشور را منابع طبیعی تشکیل می‌دهد در گفت‌وگو با ما تاکید کرد‌: علاوه بر این حدود ۱۲۵ میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور ‌ به لحاظ فرسایش آبی در شرایط بحرانی قرار دارد. اما در لایحه هفتم توسعه هیچ اشاره‌ای به آبخیزداری نشده است.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری‌ درباره نیاز کشور به آبخیزداری نیز توضیح داد: ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی قرار دارد. به عبارت دیگر هر سال به طور میانگین ۱۵٫۴ تن در هکتار خاک کشور شسته می‌شود و به این شکل از ارزش غذایی و زیستی آن  کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تاثیرات تغییر اقلیم جبران خاک از دست رفته در کشور غیر ممکن است، افزود‌: بی‌توجهی به آبخیزداری سبب شده که هر سال حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب خاک پشت سدهای کشور ذخیره ‌‌شود‌‌.

جزی با اشاره به اینکه هزینه زیادی برای احداث سد در کشور انجام می‌شود، گفت: اما هر سال ۱٫۵ برابر ظرفیت سد کرج خاک وارد مخازن سدهای کشور می‌شود.

مهدی آیینی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا